Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osmák Degu

 

Osmák degu

Kdo je osmák degu?

Osmák DeguOsmák degu (latinsky Octodon degus) začíná být u nás poměrně známý hlodavec a stává se z něj oblíbený domácí mazlíček, který se hodí i k dětem. Měří něco kolem 15cm a přiblizně stejně i jeho ocásek, průměrněváží kolem 200g. Není to zrovna zvíře, které by se s vámi hodiny dokázalo mazlit, jsou hodně aktivní a potřebují dostatek prostoru pro „vyblbnutí“. Vybíráte-li si mezi drobnými hlodavci toho, kterého byste chtěli chovat, můžese díky své hravosti, inteligenci a nenáročnosti na chov stát osmák degu tím správným domácím mazlíčkem a bude vás bavit značnou část vašeho života.

U nás je to oblíbený domácí mazlíček a to zejména kvůli několika svým dobrým vlastnostem:

  • Je to denní zvíře, nemusíte jej tedy narozdíl od křečka budit, když si s ním budete chtít hrát, či se mu věnovat (poznámka: křeček je tzv. polyfázní zvíře, spí tedy ve dne a v noci je aktivní)
  • Je velice inteligentní, dá se snadno ochočit, nebo třeba naučit přiběhnout na zavolání
  • Hodí se k dětem, protože není agresivní a kouše jen v krajním případě pokud se cítí ohrožen
  • Dožívá se poměrně vysokého věku – až 7 let (vyjímkou nejsou ale osmáci, kteří se dožili až 9–12 let)
  • A v neposlední řadě nezapáchá tolik jako jiní hlodavci

Podrobnější informace

Do Evropy byl dovezen (poté i do naší republiky) z Jižní Ameriky, pro výzkum cukrovky – osmáci nemají totiž velkou schopnost spalovat cukry a mají v zásadě permanentní cukrovku, na to je důležité dávat pozor při správném výběru potravy. Jeho domov je v pampách Chile, Peru a Argentiny, kde je přezdíván jako chilská veverka. Nejčastěji se vyskytuje ve svém přírodním hnědočerném zbarvení se světlejším zbarvením srsti okolo očí.

Jméno osmák degu je odvozen od plošek jeho žvýkacích stoliček, jež mají tvar osmiček.

Ve volné přírodě žijí ve velkých rodinných skupinách, doporučuje se proto nechovat jej jako jednotlivé zvíře. V tom případě mu musíte věnovat mnohem více pozornosti, než když máte osmáků více. Ideální pro domáci chov je skupina dvou až tří osmáků (s jedním samcem).

Chov osmáka degu

Máte-li vlastního osmáka nebo uvažujete nad koupí tohoto domácího mazlíčka, možná vás budou zajímat další informace:

  • Péče a chov osmáků – Starost o osmáky je díky některým specifikům rozdílná než péče o ostatní drobné hlodavce jako je křeček nebo zakrslý králík
  • Jak ochočit osmáka – Inteligence osmáků vám narozdíl od jiných drobných hlodavců dovolí naučit jej například přiběhnout na zavolání.
  • Výběr potravy a její složení – Neboť osmáci špatně tráví cukry a tuky, je výběr správného složení stravy velmi důležitý
  • Bydlení a návod pro stavbu domku – Osmáci rádi šplhají, neměli byste na to zapomenout při stavbě terária
  • Rozmnožování osmáků a mláďata – Pohlavní dospělost osmáka je okolo 9 měsíce a mláďata se rodí za cca 90 dní
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Aktivita

(Katka , 29. 9. 2020 18:19)

Dobrý den, mám dotaz. Pořídila jsem dceři osmaka, je to neskutečný mazel a zvykl si hrozně na ruce. První měsíc byl celkem plachý, druhý měsíc začal řádit, klasika, pískáni přes den, kousání klece, vyhraboval podestýlku. Celé léto byl živý až dost, ale vzhledem k tomu, že se mu dcera dost věnovala, tak v noci krásně spinkal. No jo, jenže přišla doba ochlazení, začal si dělat mimo domeček hnízdo ze sena, ve kterém spí, je klidný i přes den, skoro pořád spí. Když ho dcera vezme na ruku, je jakoby polomrtvy, člověk si s ním může dělat defakto co chce, leží na zádech, nechá se hladit, skoro se až nehne. Nechce moc jist, pít, jeho aktivita je téměř nulová. Stále kupuju potravu pro osmaky, dobrůtky jen ty nejlepší a vodu dávám obden čerstvou, takže ví, že jídlem to nebude.
Proto se ptám, může to být změnou počasí, že jsou nmod podzimu linejsi, klidnější a více spí?
Narozen je v březnu a máme ho od května, v březích určitě není, jednak by už porodila a pak dle zverimexu by to měl být kluk, takže? Poradi mi někdo? Dcera už vše vidí špatně, bojí se o něho, je jí deset a je to její první mazel, miluje ho, tak se chci ujistit, že je vše vporadku, děkuji za odpovědi, můžu odpověď na mail Zikacka003@seznam.cz?

osmák degu

(katka, 6. 4. 2014 12:38)

Mám rádá hlodavce jako je třeba ten osmák.A mamka říkala že mi osmáka koupí.A když to bude holka tak se bude jmenovat Kikki.A když to bude kluk tak to bude Ferda.Heč,heč tak čau malí osmáčci.