Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava|Osmák Degu

 

Potrava

Osmáci jsou obecně velmi náruživí jedlíci, takže záleží na tom, kolik krmení od Vás dostanou. Tím také ovlivníte délku jejich života (částečně).

Potrava pro osmáka degu

Hlavní potrava

 • Krmné směsi – je to asi to, o čem si myslíte že je to nejvhodnější a nejméně náročná potrava. To ovšem není pravda, pro osmáky by totiž neměly tyto směsi být hlavním zdrojem potravy. Tyto směsi obsahují velké množství tuků (většina těch směsí je obecně sestavena hlavně z olejnin), které způsobují obezitu osmáků. Nejlepší je míchat tuto směs z granulí pro činčily a směsi v poměru 3:1
 • Zelenina a všechno čerstvé krmení – zelenina by měla tvořit asi tak dvě šestiny z celého osmáčího jídelníčku (zbytek rozdělení níž), nejvhodnější zeleninou kterou můžete osmáky živit je mrkev. Další vhodnou složkou jsou třeba okurka, paprika, čínské zelí a další běžná zelenina. Další složky zelené potravy by měla být hlavně tráva, tu musíte trhat na místech kde nebude znečištěná od psů, zemědělců nebo jakkoli jinak znečištěná! Trávu není dobré trhat do zásoby, protože by se vám mohla zapařit a osmákům pěkně „pocuchat“ střeva. Taky jim můžete dávat různé listí, třeba z dubu nebo jiných listntnatých stromů. Opět si vyberte místo, kde nebude listí znečištěné (např. provozem aut nebo tak).
 • Seno – mělo by být asi tak tim zbytkem takže tak tři šestiny obsahu krmné dávky. Seno si můžete koupit, většinou ho mají v pet centrech, zverimexech nebo hobby marketech, tak 20 litrů sena stojí přibližně 20 Kč (Baumax).
 • Granule Další složkou stravy jsou granule pro činčily nebo morčata. Dávejte přednost granulím pro činčily. Ale hodně chovatelů oba dva druhy granulí mísí v poměru 1:1. Na trhu je na výběr mnoho různých výrobků. Granule se dají koupit jak ve zverimexu a specializovaných obchodech pro zvířata, tak i v obyčejných supermarketech.

Dobroty a pamlsky

Jednou nebo dvakrát týdně dejte osmáky něco z následujícího seznamu.

 • Kousíček jablka nebo jiného nepříliš sladkého ovoce
 • Sušená mrkev – zjistila jsem že osmáci občas vůbec nechtějí čerstvou mrkev, ale sušená (stačí nakrájet na kolečka a nechat asi 3 dny usušit) jim velmi chutná. Mrkev sice obsahuje nějaký cukr, ale ne mnoho, takže osmákům tuto pochoutku můžete dopřát i vícekrát denně
 • Chloupek nebo Zoubek – křupky ve tvaru koleček, zelené se zeleninou, žluté s obilninami, červené s mrkví, více informací viz. seznam konkrétních výrobků
 • Pár slunečnicových semínek nebo pár semen kukuřice
 • Jakýkoliv oříšek, nejlíp ve skořápce
 • Pár burizonů (samozřejmě ne těch sladkých)
 • Kus tvrdého pečiva

Větve na ohryz

Větve by měli být samozřejmostí vnitřního „vybavení“ osmáci z nich získávají důležité třísloviny. Větve byste měli osmákům dávat i s listy a pupeny ale pozor na jedovatý stromy a nikdy jim nedávejte větve z jehličnatých stromů, smůla by jim asi dost zalepila tlamičky a žaludek. Měli byste jim dávat hlavně větve ovocných stromů, ale asi by se vám nelíbila zahrada se stromy bez větví.

Nejlepší větve pro osmáky jsou z dubu mají většinou docela hezký tvar a listy dubu osmákům chutnají. Listí byste neměli trhat u silnice, protože toto listí je prudce znečištěné.

Voda

Vodu musí Osmáci mít STÁLE k dispozici. Do akvárii se hodí (a snad ani jiné nejsou) skleněné kapačky s trubičkou a přísavkami, ty musí být umístěny tak aby na ně Osmáci nedosáhli, aby dosáhli jen na tu trubičku. Taky byste neměli okolo nich dávat větve jinak se k nim taky dostanou. Naprosto k ničemu jsou misky s vodou, ty osmáci zahází hoblinama nebo převrhnou.

Do klece se dává kapačka plastová s železným pítkem, kapačka je z venku, takže na ní osmáci nemůžou = nemůžou jí zničit.

Pítko s vodou

Minerální kameny

Dále je dobré kupovat jim minerální kameny, osmáci je přímo milují a hlavně si na nich brousí zoubky a drápky. Slané kameny nemají rádi.

Minerální kámen

Miska na potravu

Neni nutná, je to jen estetický doplněk, aby to trochu vypadalo. Protože osmáci všechno stejně během několika minut roztahají úplně všude, zvlášť seno. Cena slušné kameninové mističky je do 100,–.

Miska na potravu

             

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil will crash worldwide internet

(MashaGog, 12. 12. 2017 22:13)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Potrava Listí

(Michaela, 6. 11. 2014 19:22)

Ahoj chtěla bych se zeptat jestli vafilo kfyž je to podzimní listí

Re: Potrava Listí

(eva, 22. 2. 2016 14:04)

Listí a seno by mělo být hlavní potravou osmáků!

DUB NE

(lotta, 10. 8. 2014 17:19)

DUB?? NA OTRAVU MOZNA TAK.

Re: DUB NE

(Michaela, 6. 11. 2014 19:24)

A jak to víš že je to na otravu??

poděkování

(Elisabeth, 14. 9. 2014 19:54)

Děkuju moc mi to pomohlo mám dva osmáčky (kluky)

Děkuji

(Eliška, 17. 5. 2014 18:56)

Dobrý den.
Tyto informace mi moc pomohli k chování osmáka degu.....
:-D

Moc hezké

(Karolína, 14. 4. 2012 17:54)

Děkuji za informácie...Děkuji